logo
7 tipů, jak správně vybrat dětskou čtyřkolku

Jde už vám hlava kolem z toho, jak vaše dítě neustále mluví o čtyřkolce? Přáním našich dětí obvykle vše začíná, ale pak následuje samotný výběr čtyřkolky, což není vždy jednoduchý úkol. Druhů, typů, velikostí a značek najdete na trhu mnoho a vyznat se v nich může být oříšek. Přečtěte si proto 7 tipů, díky kterým budete mít jistotu, že čtyřkolku vyberete správně. 

1. Dejte si pozor na věk

Věk je jedním z hlavních faktorů při výběru čtyřkolky. Pro děti mladší 6 let doporučujeme zakoupit menší model čtyřkolky. Např. náš model XW, který máme v elektrické i benzínové variantě. Je menší, lehčí a méně výkonný. To znamená, že nedosahuje příliš velké rychlosti a menší děti ji bez problému zvládnou samy uřídit. Pokud víte, že bude vaše dítě řídit čtyřkolku především v zastavěné oblasti (sídliště), doporučili bychom zvolit elektrickou variantu. Máte-li možnost vyjet na polní cesty a mimo městskou oblast, sáhněte pro benzín.

2. Vybírejte velikost čtyřkolky podle výšky dítěte

Velikost čtyřkolky by měla být přiměřená velikosti vašeho dítěte. U malých dětí volte mini čtyřkolky, které dosahují nižších rychlostí. Dítě tak zvládne řídit a ovládat čtyřkolku bezpečně. Při koupi zohledněte výšku čtyřkolky tak, aby vaše dítě dosáhlo na stupačky (pozor, častý omyl je, že dítě musí dosáhnout na zem) a na brzdové páčky na řídítkách. Pokud by při posedu naopak kolena překážela při zatáčení, tak to je znamením, že potřebujete větší čtyřkolku. 

Posed dítěte na čtyřkolce doporučujeme nepodceňovat a pořádně si ji v prodejně vyzkoušet. Profesionálové, kteří s čtyřkolkami pracují, dokáží nejlépe odhadnout, jakou velikost zvolit ve chvíli, kdy si dítě na čtyřkolku sedne. Čas strávený na prodejně vám následně ušetří práci s reklamací, když byste vybrali špatně.

3. Vybírejte velikost čtyřkolky podle výšky dítěte

Pokud už vaše dítě má zkušenosti s jízdou na čtyřkolce, můžete zvážit výběr pokročilejšího stroje. Jestli však kupujete první čtyřkolku, měli byste zvolit stroj s nižšími rychlostmi a jednodušším ovládáním, abyste měli jistotu, že ji dítě zvládne bezpečně řídit. Je to jako s jízdou na kole – nejdříve se učíme na menším kole s přídavnými kolečky a až ve chvíli, kdy se cítíme jistí, zkoušíme to bez nich.

4. Nepodceňujte bezpečnost čtyřkolky pro děti

Bezpečí vašeho dítěte je vždy na prvním místě. Proto si před koupí ověřte, jestli má čtyřkolka značku CE. Toto označení vám dává jistotu, že byla testována a schválena podle evropských bezpečnostních standardů. Zároveň by neměly chybět bezpečnostní prvky, jako jsou brzdy, přední a zadní světla. 

Pozor! Čtyřkolky jsou často vybaveny obyčejnými brzdovými lanky, které většina dětí není schopna pohodlně zmáčknout. Volte raději čtyřkolku s hydraulickými brzdami, kdy brzdovou páčku dítě lehce zmáčkne a bezpečně tak zabrzdí, kdykoliv je potřeba. Právě brzdy často patří mezi nejvíce podceňovanou část výbavy čtyřkolek a přitom o co jde nejvíc? Aby dítě samo a pohodlně dokázalo zastavit. Proto se vyhněte modelům, které např. nemají ani přední brzdy a využívají jen brzdný účinek zadních kol. U takového modelu se potom vaše dítě nenaučí používat kompletní brzdový systém a máte zaděláno na budoucí potíže.

5. Zaměřte se na poměr mezi cenou a výkonem

Při výběru čtyřkolky se určitě budete dívat i na její cenu. Najdete i modely pohybující se v ceně od 5.000 do 10.000 Kč. Pokud ale chcete investovat do kvalitní a bezpečné čtyřkolky, doporučujeme počítat s vyššími pořizovacími náklady. 

Při cestě za ideální čtyřkolkou byste měli najít rovnováhu mezi její bezpečností, kvalitou a cenou. Jednoznačně si dejte pozor na nákup až podezřele levných čtyřkolek. Zdánlivá úspora při pořízení se vám může následně vymstít, jelikož čtyřkolka nemusí splňovat bezpečností požadavky. U levných strojů od neprověřených prodejců může vzniknout i problém v případě následných reklamací. To však neznamená jít na druhou stranu spektra a vybrat nejdražší čtyřkolku. Dítě z ní za čas odroste a mohli byste pak nákup přehnaně drahé čtyřkolky litovat.

6. Vsaďte na renomované značky

Vyberte si renomovanou a spolehlivou značku, která má dobrou pověst, přečtěte si jejich obchodní podmínky, vyhledejte si, kde všude si můžete daný model vyzkoušet (prodejny), zaměřte se na jejich záruční servis, dodací podmínky a zjistěte si také něco o historii firmy.

7. Nepouštějte se do vlastního sestavení dětské čtyřkolky

Jsme národ kutilů a možná i vy přemýšlíte nad tím, že byste si nechali poslat součástky a sestrojili čtyřkolku dětskou sami. Věřte však, že nechat si poslat dětskou čtyřkolku v krabici a na dvoře si ji smontovat, není nejlepší nápad. Víme, že se jedná o levnější způsob, ale má svou daň. 

V balení často chybí některé díly (ano, neděláme si legraci). Takže strávíte čas sháněním správných šroubků, které měly být součástí balení, ale nejsou. S tím si však každý kutil poradí, že? S čím už si však neporadíte, je fakt, že při montáži ve vaší garáži výrobek automaticky ztrácí záruku. Nedoporučujeme záruku podceňovat, protože kvalitní servis je základ dlouhodobého a spolehlivého fungování každé čtyřkolky.

Závěr

Výběr správné čtyřkolky pro vaše dítě může být náročný proces. Věříme však, že výše uvedené tipy vám pomohou najít ideální stroj, který bude nejen bezpečný a spolehlivý, ale také zábavný a přiměřený věku i zkušenostem vašeho dítěte. Pamatujte především na bezpečnost, zdravý rozum a nezapomeňte si užít společné chvíle se svým dítětem při jízdě na čtyřkolce. 

Pořád si nejste jistí výběrem a raději byste se o všem ještě poradili s odborníky? Ozvěte se nám, nebo nás přijďte osobně navštívit a věříme, že najdeme tu správnou čtyřkolku pro vaše dítě.